9 מרץ 2020 | אהרונה משכיל
כשהבדלי התרבויות מפרקים את החבילה

ההשפעות ארוכות הטווח של "הברקסיט" מעורפלות, אבל ניתן להסיק כי לאי הוודאות תהיה השלכה רבה על בני האדם וארגונים רבים בעולם כולו

ינואר 2020 היה עמוס באירועים משמעותיים בעולם: התגלות וירוס הקורונה, תהליך ניסיון ההדחה של טראמפ, תוכנית המאה של טראמפ למזרח התכון, המוות הטראגי של קובי בריאנט ובתו, והברקסיט של אנגליה שיצא לדרך.

בה בשעה שאנו יכולים להבין את כל אירועי ינואר והשלכותיהם, ההשפעות בטווח הרחוק של "הברקסיט" עדיין אינן ידועות לנו. כדי ליישמו, במהלך השנה הקרובה, יהיה צורך בכינון הסכמי סחר חדשים והאירופאים בוודאי יהיו חשופים למהלכי הגירה ומעבר גבולות מורכבים יותר. אלה הם רק שניים מהשינויים הנגלים כעט לעין. בנוסף, תהיינה השפעות על בני אדם וארגונים, לא רק באירופה ובאנגליה אלא בעולם כולו.

מתקיימת אי ודאות לגבי נושאים רבים עתידיים, מול הבנה וידיעה שההנעה של מהלך הברקסיט מקורה בתרבות הייחודית של אנגליה.

הבנת תפקיד התרבות באירועי ברקסיט

כשחוקרים תרבות, מסתכלים על ההיסטוריה, הגיאוגרפיה, והערכים הדתיים של אותה מדינה. בהסתכלות תרבותית, חשוב לזכור שאנגליה היא אי, כלומר ההשפעות התרבותיות הולכות ביד עם ההפרדה הגיאוגרפית שלה, והאנגלים מרגישים נוח יותר כאשר הם יכולים לשמור על עצמאותם והנפרדות שלהם מאירופה.


איך הבדלים בין תרבותיים הניעו את מהלך הברקסיט?

יש הרבה מחקרים אשר מאשרים את ההיסוס של אנגליה להיות מעורבת באופן מלא באיחוד האירופאי. לדוגמה, דוח ה-"Ultimate Causes of Brexit: History, Culture and Geography" של בית הספר לכלכלה ומדעי המדינה של לונדון אשר מצא מספר הבדלים בין תרבותיים, ביחד עם עוד נושאים אשר שהגבילו את המעורבות של אנגליה באיחוד האירופאי:

  • אמון - מכל 28 מדינות האיחוד, לאנגליה היה את רמת האמון הנמוכה ביותר "באיחוד". הדוח הראה שפחות מ30% מהאנגלים בוטחים באיחוד אל מול 39% מהגרמנים, 47% מההולנדים, ו57% מהדנים.
  • זהות לאומית – אנגליה, מתוך כל מדינות האיחוד, לא החשיבה את עצמה כחלק מאירופה. שני שליש מהאנגלים כלל לא הרגישו שייכות לאירופה.
  • ערכי הסחר (Trade value) - מתוך כל 28 מדינות האיחוד, אנגליה נמצאת במקום אחד לפני אחרון בכמות הייבוא ובמקום האחרון בייצוא למדינות האיחוד.
  • השתלבות דמוגרפית - מספר האנגלים שהיגרו לאחת ממדינות האיחוד הוא נמוך ביותר. יותר אנגלים חיים באוסטרליה לבדה ממספר כל האנגלים החיים במדינות האיחוד.

ההיסטוריה של אנגליה מלמדת על תזוזה מתמדת של הצטרפות לאירופה וניתוק ממנה. עבור האנגלים, "האיחוד" ייצג שינויים שהיו בלתי רצויים עבורם. למרות שאנגליה כבר לא יכולה להגן על עצמה "מפלישות" ושהטכנולוגיה אינה מאפשרת ניתוק מהעולם, יש בה השפעה של תרבות "האיחוד", ההגירה אליה, הנורמות והחוקים שיצאו מבריסל, כדי להוות איום על התרבות המסורתית האנגלית.


איננו יודעים מה צופן העתיד, אבל הבנת התרבות יכולה לעזור לסייע לנו להבין איך הגענו לברקסיט.

ברקסיט הוא אירוע כלכלי גלובלי שישנה את פני אירופה ואנגליה ובמידה מסוימת את שאר העולם ושהשלכותיו על עסקים גלובליים, סחר ותיירות עדיין לא ידועים לנו.
מה שכן, מובן הוא שתרבות והבדלים בין תרבותיים הם חלק אינטגרלי מהאירוע. בשביל אנגליה, הגנה על תרבותה, ייחודה ונבדלותה הייתה חשובה יותר מהנוחות הכלכלית בלהמשיך להיות חלק מהאיחוד. אם הייתם סקפטיים מהכוח של איך תרבות מצליחה להניע התנהגות של מדינות, הרי שהאירוע הזה מוכיח לכם אחרת.

תגובות
הוסף תגובה

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של StartIsrael לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.