5 מאי 2015 | מריאנה אייטגונוב
עליבאבא ו'השודדים' שצריך להיזהר מהם: טיפים לעבודה בטוחה עם אתר המסחר המקוון הגדול בעולם

עליבאבא גרופ היא כיום חברת המסחר האלקטרוני הגדולה בעולם. היא מפעילה כמה משירותי האינטרנט המובילים בסין, ובין שירותיה ניתן למצוא את AliExpress - פלטפורמה המיועדת לקמעונאים, Alipay - שירות תשלום מקוון הדומה במהותו לפייפאל, וכמובן את Alibaba המוכר - אתר המאגד בתוכו ספקים, יצרנים ומפיצים, וכן שירותי און ליין רבים אחרים.

עליבאבא גרופ היא כיום חברת המסחר האלקטרוני הגדולה בעולם. היא מפעילה כמה משירותי האינטרנט המובילים בסין, ובין שירותיה ניתן למצוא את AliExpress - פלטפורמה המיועדת לקמעונאים, Alipay - שירות תשלום מקוון הדומה במהותו לפייפאל, וכמובן את Alibaba המוכר - אתר המאגד בתוכו ספקים, יצרנים ומפיצים, וכן שירותי און ליין רבים אחרים.

 

עליבאבא מחזיקה במספר יתרונות ברורים על פני המתחרות: ניתן למצוא סחורה במחירים זולים, תהליך איתור והשוואת היצרנים הוא קל ונוח ומבחר המוצרים גדול ומגוון. אך כמו לכל דבר, גם פה קיימים חסרונות, לרבות סיכוי נמוך למצוא מותגים מקוריים במחירים זולים, זמן משלוח ארוך יחסית וחשש מהונאות.

 

יבואנים ישראליים רבים משתמשים באתר  Alibaba.comעל מנת לאתר יצרנים ולקנות בסיטונאות. ההוכחה לכך היא הנתונים שעלי באבא גרופ פירסמו לאחרונה. מהנתונים עולה כי ישראל נמצאת בין המובילים בהיקף הרכישות בפלטפורמה. עם זאת, בשיטוט מהיר בפורומים וקבוצות פייסבוק הישראליות ניתן למצוא תלונות וסיפורים על יבואנים שנכוו בהזמנות שלהם.

 

על מנת לעבור את תהליך הרכישה בשלום ולמנוע מכם היתקלות ב'שודדים', רמאים וזייפנים, מוגשים לפניכם 7 טיפים לקניה מוצלחת מעליבאבא:

 

שימו לב לדירוג המוכר

 

לכל ספק ישנו דירוג הניתן ע"י לקוחותיו ומבטא באחוזים את מהירות המענה של הספק. ככל שהדירוג גבוה יותר, כך לרוב גם טיבו. מדד נוסף הוא הצטרפותו של המוכר לשירות ספקי הפרימיום (הנקראים Gold Suppliers). ספקים אלה מקבלים חבילת שירותים מורחבת מעליבאבא אשר ספק רגיל לא זכאי לה. ספקי הפרימיום מסומנים בכוכב (ראו תמונה) ובתוכו מספר המציין את מספר השנים בהם הספק פעיל בפלטפורמה. זהו מידע חשוב מפני שככל שהספק וותיק יותר, הסיכוי להיכוות ממנו פוחת. למרות זאת, יש לקחת את התואר הנ"ל באופן מוגבל, שכן זהו שירות שעליבאבא גובה עבורו אלפי דולרים ויש כאלה שלא מהססים לשלם עבור המנוי כאשר הם יודעים שהסכום שירוויחו מההונאה עולה על מחיר המנוי. אחת האפשרויות לזיהוי מקרים כאלה היא חיפוש אחר תגובות הגולשים ומידע נוסף על הספק בפורומים של האתר. 

 

מחיר

 

ללא ספק ניתן למצוא מציאות טובות וזולות בעלי באבא, אך מחיר נמוך מדי יכול להעיד על רמאות. גם הסכמה מיידית על הנחה ללא התמקחות (המקובלת מאוד בסין) אמור להוות סימן אזהרה.

 

קנו כמות קטנה

 

כדי לא להיתקע עם מלאי מזויף או פגום או אף לא לקבל תמורה לכספכם, בפעמים הראשונות מומלץ לבצע הזמנה קטנה וכך לבדוק ולהכיר את טיב הסחורה והספק. מרבית הספקים מגדירים כמות מינימום הנדרשת להזמנה, אולם למרות זאת ניתן לפנות אליהם, להגיע להסדר ולהזמין כמות קטנה יותר מהמצוין באתר. ספקים רבים יסכימו לכך וזאת על מנת לבנות יחסי אמון ביניכם, שכן זהו המפתח בכל מערכת יחסים.

 

כנסו לאתר של הספק

 

דרך נוספת לאמוד את הספק שלכם היא להיכנס לאתר שלו, לבדוק את כתובתו ולאמת אותה. בנוסף, עדיף לבדוק גם את מספרי הטלפון המופיעים באתר. כמו כן, ניתן להריץ חיפוש במנועי החיפוש עם שם החברה ולראות אם מתקבלות תוצאות מפורומים שונים ותגובות של לקוחות קודמים.

 

השתמשו בשירות ה Escrow

 

עליבאבא מספקת שירות העוזר לאבטח את הרכישה ולוודא ששני הצדדים מרוצים. בתהליך זה הלקוח מעביר את הכסף לעליבאבא, וזו מעבירה אותו לספק רק לאחר שהסחורה התקבלה בדיוק כפי שהוזמנה ובזמן שהוגדר. יש לשים לב שבמידה והסחורה פגומה, תצטרכו להוכיח זאת לעליבאבא ע"י הגשת טופס ערעור וצירוף תמונות ומסמכים רלוונטיים.

 

דברו עם הספק

 

שיחה טלפונית או שיחה בסקייפ מהווה הזדמנות מצוינת לשאול את הספק שאלות חשובות, ולשמוע את תגובותיו ואף לראות את המוצר עצמו. נצלו הזדמנות זאת ובררו כמה שיותר פרטים ואל תתביישו לבקש לדבר עם לקוחות קודמים.

 

 

שימו לב לכתובת מייל

 

כאשר אתם מתכתבים עם הספק במייל שימו לב לכתובת המייל שלו. לרוב, חברות גדולות שמכבדות את עצמן ירכשו דומיין וכתובת מייל תואמת. אם הספק מתכתב מכתובת של Gmail\Hotmail, סיכוי רב שמדובר במתחזה.

 

מריאנה אייטגונוב, מנהלת קורס 'יבוא ורכש מסין' של חברת הליוס בשיתוף StartupEast

המחזור הקרוב נפתח ב-26.5 – נותרו מקומות אחרונים 

 

להרשמה - http://goo.gl/Cd6tyQ

תגובות
הוסף תגובה

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של StartIsrael לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.