23 מרץ 2020 | גיל קריים
כיצד לדאוג שנגיף הקורונה לא יפגע בדימוי של הארגון?

הקורונה תחלוף יום אחד, ואז חברות הייטק יחזרו לגייס עובדים, לייצר מכירות ולחפש משקיעים – השאלה היא כיצד ניתן להבטיח כי הדימוי החיובי של החברה יישמר ואולי אף לשפר אותו מול קהלי היעד

התפרצות הקורונה היא אירוע משברי בקנה מידה שטרם הכרנו והוא מחייב חברות להיערך אליו  בהיבטים ארגוניים, פיננסיים, עסקיים וכמובן שמירה על בריאותם של העובדים ומניעת הדבקה. אך יש מימד נוסף שחשוב לקחת בחשבון והוא הדימוי התקשורתי.

היום, הנגיף תופס את מלוא תשומת הלב ובצדק כמובן, אך הוא יחלוף, בתקווה שמהר, וארגונים יחזרו לגייס עובדים איכותיים, לייצר מכירות או למצוא משקיעים. לכן, חשוב שגם כעת, שהגלים גבוהים, ייקחו בחשבון את האופן בו החברה תיתפס על ידי קהלי היעד לאחר שהגלים ישככו. דווקא בימים אלה חברות טכנולוגיות הפועלות בעולם דינמי ותחרותי, חייבות להציג כלפי חוץ נרטיב של חברות אקטיביות, שלא שוקטות על השמרים, שמצליחות גם במציאות לא פשוטה לייצר פעילות עסקית ובעלות אחריות חברתית וקהילתית.

כמו בכל משבר, קיימת גם הזדמנות. כיום, בעולם הדיגיטלי שאנו חיים, אין משמעות למיקום בו אנו נמצאים כדי לצרוך את המידע. לכן, לא נראה שקיימת ירידה בימים האחרונים בצריכת חדשות באמצעי התקשורת האלקטרוניים והדיגיטליים ואף ניתן להניח כי שיעורי החשיפה אף עלו לאור הצורך של האנשים לעקוב אחר רצף האירועים. נכון, הקורונה אמנם תופסת את רוב הכותרות אך עדיין אנשים צמאים למידע אחר, שיפיג   את החרדה ויחזיר קצת לשפיות.

לכן ניתן לחשוב על יוזמות תקשורתיות מצד הארגונים כדי לייצר חשיפה תקשורתית חיובית במספר אפיקים.

א. אנו נמצאים בסיטואציה יוצאת דופן. מיליוני אנשים מסוגרים בביתם עם ילדיהם במשך שעות. מצד אחד הם צריכים להעסיק את הילדים ומצד שני, לשמור גם על רציפות עבודה. שילוב כמעט בלתי אפשרי ולכן נסו לחשוב כיצד השירותים או הטכנולוגיות של החברה שלכם יכולים לתת מענה לאותם צרכים. לדוגמא, החברה שלכם מפתחת תוכניות לומדה טכנולוגיות לילדים? נסו לבדוק אפשרות של לימוד והעשרה על הנגיף וכיצד יש להימנע מהדבקות ושמירה על כללי היגיינה. תוכניות ומדורים רלוונטיים ישמחו לסקר את השירות שיכול להעסיק את הילדים ולאפשר להורים לעבוד.

ב. יום "המעשים הטובים" זה עכשיו. החברה הישראלית יודעת להתלכד במצבי משבר והשאלה היא מי יהיו בחוד החנית מעבר לארגונים ההתנדבותיים וגורמי הרווחה. חברות שיידעו להירתם ולגייס את העובדים לטובת סיוע לכל אותם קשישים או בעלי צרכים מיוחדים הספונים בבתיהם יקבלו נקודות זכות רבות על כך מבחינת הדימוי שלהן. חשוב לדאוג לחשיפה תקשורתית ברגישות המתאימה ותוך שמירה שהפעילות לא תיתפס כניצול ציני של המצב לזכות ביחסי ציבור.

ג. האמירה של דרווין ש"לאוו דווקא החזקים או החכמים הם ששורדים, אלא מי שיודע להסתגל לשינוי" בהחלט תקפה לימים אלה. לכן, אפשר לתאר כי תוך כמה ימים ישראל תיכנס לסוג של שגרה וחשוב שארגונים ישדרו כלפי חוץ כי הם ממשיכים לקיים פעילות עסקית, גם אם היא במתכונת שונה מהרגיל. חשוב לשקף את ההמשכיות הזו דרך כתבות ויוזמות עסקיות שונות וגם דרך ערוצי המדיה החברתית. המסגור של המסרים צריך להיות חיובי ואופטימי של חברה אשר פועלת ומובילה מהלכים עסקיים.

ד. ולסיום, מילה אחרונה על מצבי משבר. חברות רבות מבצעות מהלכים לא פשוטים של הוצאת עובדים לחל"ת או מדווחות על ירידות משמעותיות בהכנסותיהן. זהו חומר נפץ שיכול להפוך לבומרנג נגד החברה – גם באמצעות התקשורת וגם עובדים ממורמרים אשר עלולים באמצעות המדיה החברתית לפגוע בדימוי של החברה. חשוב מאוד להיות בצד היוזם מבחינת התקשורת ולא להיגרר ולאבד שליטה על האופן בו החברה נתפסת. מדיניות מזגזגת ומגמגמת של החברה עלולה לפגוע באמינות שלה בצורה אנושה שקשה יהיה לאחר מכן לשקם אותה.

תגובות
הוסף תגובה

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של StartIsrael לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.