Photo by Mimi Thian on Unsplash
26 מאי 2019 | עמרי לבבי
עבודה מהבית: יתרונות / חסרונות וטיפים לעבודה נכונה

כולם רוצים את זה - אבל האם כולם יכולים לעמוד בזה?

אני נתקל לאחרונה בהמון פניות (בעיקר מעובדים בחברות סטארטאפ) בנוגע לעבודה מהבית. הנושא מאוד חשוב ו"חם" כיום, משום שיותר ויותר חברות (שוב, בעיקר סטארטאפ) מאפשרות / מבקשות מעובדיהן לעבוד מהבית באופן חלקי או מלא.

כמי שעובד מהבית באופן חלקי כבר תקופה לא מבוטלת, החלטתי לתת את הזווית שלי בנושא – אני מקווה שהמאמר יעזור לכם לקבל את ההחלטה הנכונה. 

בראש ובראשונה - מי מכם שקיבל את ההזדמנות לעבוד מהבית בעצם חותם על הסכם ג'נטלמני עם מקום עבודתו (ביודעין או לא ביודעין) וההסכם הוא פשוט - אתה תעבוד מהבית, אזור הנוחות שלך, מבצרך ביחד עם  פיג'מה, משפחה ובלי בוס על הראש. ובתמורה, אתה תספק את הסחורה הטובה ביותר שתוכל, ותראה לנו שלא עשינו טעות בכך שאפשרנו לך להיות "הבוס של עצמך".

כיום בישראל, העובדים מהבית מהווים כ-5% מכלל העובדים במשק, אחוז נמוך יחסית לעולם – למשל, בארה"ב האחוז עומד על כ-6%, ובהונג-קונג כ-9%! (חשוב לציין שאני שואב את המידע ממספר סקרים ומבצע ממוצע).

ניתן להבין כי המוטיבציה הגדולה ביותר לעבודה מהבית מגיעה בעיקר מטעמי נוחות של העובדים, המבקשים לו"ז גמיש ואופציה לקבוע את הלו"ז לעצמך:

נתון מעניין נוסף הוא שמסקר שנערך לאחרונה (מאקו) נלמד כי מעל 44% מהנשאלים היו מעוניינים לעבוד מהבית במידה רבה / רבה מאוד - דבר שמנהלים צריכים לקחת בחשבון ולהבין: יכול להיות שיש לכם את האופציה לחסוך את ההוצאות על משרדים, רכב, דלק ועוד, ובנוסף להעלות את פרודוקטיביות העובדים שלכם!

ואכן, ממחקר של מיקרוסופט עולה כי עובדים שעובדים מהבית מרוצים יותר מהאיזון שבין העבודה לחייהם האישיים, הם רגועים ושלווים יותר, חוסכים בדלק ועמידה בפקקים, עובדים באווירה שקטה יותר וכך מתרכזים טוב יותר, נהנים מיותר זמן עם המשפחה, חוסכים כסף על בגדים וניקוי יבש, ובשורה התחתונה - התפוקה שלהם גבוהה יותר.

נקודה חשובה - מנהלים שימו לב! עבודה מהבית ממש לא מתאימה לכל אחד, אם אתם יודעים שיש לכם עובדים ש"אוהבים" לקבל מטלות, חייבים חיי חברה ענפים בשעות העבודה, מעדיפים לעבוד תחת פיקוח ומגבלות שונות - עבודה מהבית יכולה לבלבל אותם ולהוציא אותם מהאיזון הנכון - ועל כן יש לשים לב לתכונות האופי של העובד.

יתרונות עיקריים

אנסה להתייחס ליתרונות שמשותפים לעובד והמעביד כאחד - רק יתרון כזה יהיה אמיתי ובר-קיימא.

 • חיסכון במשאבים: זמן / דלק / משרדים, כיום לא צריך יותר ממחשב וטלפון כדי לכבוש את העולם!
 • עצמאות ומתן אחריות לעובד: העובד מרגיש שסומכים עליו, שנתנו לו יד חופשית לניהול המשרה בה הוא עובד - דבר שבאופן מוכח מעלה את הפרודוקטיביות של העובד הן בגלל החופש לבחור במה לעסוק, ואיך "לתקוף" את המטלות השונות ולהוכיח את עצמו למנהליו.
 • ראש פתוח לרעיונות והזדמנויות חדשות: העובד יכול לנהל את זמנו כפי שחושב שנכון לו, יכול לקחת על עצמו פרויקטים נוספים שקשורים לעבודה (או לא) ולג'נגל בין כמה פרויקטים. המון מנהלים יחשבו שמדובר בחסרון, אך למען האמת - מדובר ביתרון גדול מאוד! עובד בעל ראש פתוח = עובד מרוצה = עובד שמגשים את עצמו = עובד שטוב לו במקום שהוא נמצא בו = המצב הטוב ביותר שהעובד שלכם יכול להיות בו!
 • גמישות גמישות גמישות: היכולת לקבוע את הלו"ז לבד, היא אחת המתנות הגדולות ביותר שהעובד יכול לקבל. מדובר ביתרון משמעותי מאוד שיכול לעזור להעלות את הפרודוקטיביות של העבודה – למשל, אם העובד שלכם יודע שהוא עובד מצוין בשעות אחה"צ - ערב, הוא יוכל לתכנן לעצמו את היום כך שיתפנה לדברים שיפתחו אותו כמו תחביבים / משפחה / בית בשעות החלשות, אך יעבוד פי-כמה יותר טוב בשעות שיעבוד.
 • איזון בחיים: העבודה מהבית יכולה להכניס לחיים שלכם איזון מושלם. יהיה לכם זמן לישון כמו שצריך / לאכול ולבשל בריא / להתמקד בתחביבים שונים / לבלות עם משפחה וחברים - הכל תלוי בבניה של הלו"ז בצורה נכונה ומתן דגש על ההגשמה העצמית והדברים שגורמים לכם לאושר.

חסרונות עיקריים:

 • חוסר בחיי חברה בעבודה: אחד החסרונות הגדולים לדעתי הוא החוסר בחיי חברה במסגרת העבודה. לעובדים בחברות גדולות ובינוניות יש חיי חברה ענפים, והם מכירים כל הזמן קולגות ואנשים חדשים. בעבודה מהבית (תלוי בתפקיד) יש ימים ושבועות שלמים שהעובד יכול למצוא עצמו "לבד במערכה" - לכן יש לשים לב ללו"ז.
 • עבודה קבוצתית הופכת אישית: בתור מאמין גדול בעבודה קבוצתית והשפעותיה על התוצאות הסופיות, עבודה מהבית היא בהחלט מגבלה בנושא. כאשר מפתחים מוצר או מתמודדים עם בעיה כלשהי - תמיד טוב להעלות את הנושא לדיון עם החברים לעבודה שמכירים את המצב שבו העובד נמצא - עבודה מהבית יכולה למנוע את ההתייעצויות וקבלת העזרה ההדדית בחברה. לכן, מומלץ לקבוע פגישה שבועית / דו-שבועית עם  צוות החברה.
 • בריחה מלו"ז וחוסר איזון זמני: לכל אדם תכונות אופי שונות: למי שאוהב עצמאות ויודע להתנהל נכון במסגרת עצמאית יותר לא תהיה בעיה כלל, אך יש אנשים רבים שפשוט לא מתאים להם לבצע משימות באופן עצמאי לחלוטין - הם חייבים את המשימות באופן מסודר וברור על מנת לעבוד טוב ונכון - ועל כן יש לשים לב שאתם נמצאים בלו"ז מסודר מבחינת שעות תחילת וסיום העבודה, ובנוסף מה הולך להתבצע בכל יום של עבודה.
 • מחסור בפידבק על עבודה שביצענו: כולנו אוהבים לקבל פידבק חיובי. גם עובדים ותיקים או מנהלים אוהבים לדעת שהמשימה התבצעה בצורה טובה, והכי חשוב - שמעריכים את המטלות והעבודה שביצעתם. בעבודה מהבית, המון פעמים קורה שרוב העבודה שתעשו פשוט לא תצוף לפני השטח ותישאר נחלתכם בלבד - ולכן, יש לדאוג לכך שאתם מקבלים משימות וקריטריונים להערכה ויודעים להעריך עבודה טובה / פחות טובה שביצעתם.
 • הוצאה כספית: עבודה מהבית עולה הרבה כסף! בין אם זה חשמל, אינטרנט, טלפון, מזגן,
 • אוכל ועוד. לכן, יש לשים לב שאתם מסכמים עם המעסיק שלכם על קבלת החזר על כל הוצאה שקשורה לעבודה.
 • אין הבדל בין הבית למקום העבודה: כאשר עובדים מהבית, לפעמים מאבדים את ההבדל בין הבית למקום העבודה, מה שיכול לגרום להמשך העבודה גם מחוץ לשעות העבודה הרגילות - ולכן חשוב לקבוע שעה מסוימת בה אתם סוגרים את המחשב / טלפון ופשוט "מגיעים הביתה" - חשוב מאוד לשים גבולות ברורים ולחלק את היום לעבודה / בית.

טיפים לסיום:

לו"ז מסודר וברור - ועמידה בלו"ז: לדאוג לקום בזמן - לאכול ולשתות קפה - להתחיל לעבוד - רשימת מטלות - הפסקת צהריים שעת סיום העבודה וכו'.

קביעת פגישה: לרוב מספיק לקבוע פגישה שבועית / דו-שבועית עם השותפים ועובדים נוספים בחברה 

גבול ברור בין שעות העבודה לשעות הבית: מומלץ לקבוע מקום מסוים (חדר העבודה / שולחן האוכל) שהוא המקום לעבודה בלבד! במקום הזה - ברגע שאתם מתיישבים אתם במשרד.

יציאה מהבית לפחות פעם בשבוע: גם אם אין פגישות בעבודה שלכם - לכו לעבוד מבית הקפה הקרוב אליכם, טוב לשנות אווירה לעתים קרובות.

קביעת מטלות על בסיס שבועי / יומי: מעקב אחר עמידה במטלות. וקביעת יעדים בשיתוף הבוס / שותפים - מעקב ודיווח לפחות פעמיים בשבוע. 

קביעת קריטריונים להערכת עבודתכם: מה יחשב כיום עבודה טוב או פחות טוב? חשוב מאוד להבין ולהיות מתואמים מבחינת הקריטריונים להערכה.

חסכו בכסף: אל תאכלו כל יום בחוץ, תנצלו את המצב לבשל, אל תבזבזו מה שלא צריך - כאמור, גם ככה ההוצאה תסתבר לכם כגדולה.

תמצאו עבודה מתאימה: המפתח הוא עבודה מעניינת שמאתגרת אתכם ולא תשעמם אתכם לאחר זמן קצר. העניין בעבודה מאוד חשוב כאשר עובדים מהבית - הנושא מתחבר לנושא ההגשמה העצמית של העובד והצורך בעניין בעבודה.

תהיו כנים עם עצמכם ועם מקום העבודה שלכם: אם לאחר זמן מה אתם רואים שהעבודה מהבית פחות מתאימה לכם, שאתם מאבדים עניין ואיזון בחייכם ושאתם לא מצליחים לבצע את המשימות המוטלות עליכם כאשר אתם עובדים מהבית - תשימו לזה סוף במהירות.

עבודה מהבית יכולה להיות הדבר הכי מדהים שקרה לכם, אם רק תעשו זאת חכם! 

תגובות
הוסף תגובה

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של StartIsrael לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.